Rezerwacja +48 575 000 573 e-mail: rezerwacje@rentapartments.eu

Atrakcje i usługi

Sopot

 • NAJDŁUŻSZE MOLO W EUROPIE
 • Najdłuższe w Europie drewniane molo (511,5 m), przecinające sopocką plażę, to miejsce rekreacyjnych i zdrowotnych spacerów (stężenie jodu na częściach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie), organizacji licznych festynów, a jednocześnie przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej oraz tramwajów wodnych.

 • MIĘDZYNARODOWY HIPPODROM
 • Tor wyścigów konnych wraz z trybunami i płytą wybudowano w 1898 r. na pow. 50 ha. Od 1899r. zaczęto organizować zawody jeździeckie. Odbywają się tu m.in. Międzynarodowe oraz Krajowe Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Od 2009r. Hipodrom uzyskał prawo do organizowania najważniejszych na świecie Międzynarodowych Oficjalnych Zawodów CSIO*** w Skokach Konnych przez Przeszkody.

 • HISTORYCZNA ACZKOLWIEK NOWOCZESNA OPERA LEŚNA
 • Wybudowana w 1909 roku z inicjatywy kapelmistrza Paula Waltera Schaeffera, obecnie zajmuje teren 4 hektarów, na jej widowni może zasiąść 4500 widzów, a kanał dla orkiestry może pomieścić 110 muzyków. W 1964 roku widownia została przykryta dachem o powierzchni 4000 m2. Od ponad 40 lat na deskach Opery Leśnej odbywa się Festiwal Piosenki oraz Festiwal Operowy będący kontynuacją przedwojennej tradycji Festiwali Wagnerowskich, dzięki którym Sopot na początku XX w. znany był jako małe Bayreuth.

 • NARCIARSTWO
 • Stacja narciarska w Sopocie, która znajduje się na Łysej Górze niedaleko Opery Leśnej będzie od soboty otwarta dla miłośników sportów zimowych. Stacja narciarska Łysa góra posiada wyciąg o długości 286 metrów. Umożliwia on zjazd z wysokości 39 metrów. Łysa Góra wznosi się na 110 m n.p.m. Rozciąga się stąd malowniczy widok na Zatokę Gdańską. Jest to jedyny stok narciarski w Trójmieście i jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie ze szczytu można podziwiać piękną panoramę Gdańska i Sopotu.

 • PIERWSI SOPOCIANIE
 • Wczesnośredniowieczne grodzisko w Sopocie położone jest przy ul. Haffnera w północnej, zalesionej i zacisznej części kurortu, w odległości 400 m od brzegu morskiego. Od kilkunastu lat funkcjonuje tu skansen archeologiczny, będący oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

  Skansen powstał na terenie grodu z IX-X wieku, z którego zachowały się wały usypane na kształt podkowy, a od zachodu fosa. Współczesne zabudowania (chaty, palisada, brama) posadowiono dokładnie w miejscach istnienia tych sprzed stuleci, zgodnie z wynikami badań wykopaliskowych.

  Miejsce to pobudza wyobraźnię i przenosi gości w czasy wczesnego średniowiecza. W sezonie odbywają się tu festyny, pokazy rzemiosł, tańców dawnych i walk. W zagrodzie dla zwierząt mieszkają kozy a na środku majdanu pali się ognisko, przy którym można odpocząć i upiec przyniesione z sobą kiełbaski.

  W pawilonie u podnóża grodziska znajduje się sala wystaw czasowych i stała ekspozycja o najstarszych dziejach Sopotu. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne, warsztaty i lekcje muzealne.

 • KRZYWY DOMEK
 • W 2002 r. Pracownia Projektowa M. K. Szotyńska otrzymała za projekt tego budynku nagrodę główną w Konkursie Wielkich Marzycieli (w kategorii „Architektura”). Koncepcja architektoniczna budynku plasuje się w szeregu dzieł oryginalnych, tworzonych np. przez Gaudiego, Hundertwassera, Gehry’ego, przyciągających miłośników architektury i turystów, a jednocześnie nawiązuje do niezwykłej atmosfery Sopotu, klimatów tworzonych przez Pera Dahlberga czy sopockich zjawisk nietuzinkowych, takich jak parady jazzowe, biesiady uliczne i osobowości takie, jak choćby Parasolnik. We wnętrzu Krzywego Domku swoją siedzibę mają puby, restauracje, sklepy.

 • CLUBBING W SOPOCIE
 • Sopot jest największym centrum imprezowym zarówno dla mieszkańców jak i turystów. To kosmopolityczne miasto zaprasza wszystkich swoją ofertą clubów, restauracji i imprez.

Gdańsk

 • Długi Targ – GDAŃSKA STARÓWKA
 • Długi Targ to poszerzenie ul. Długiej. Zakończony Zieloną Bramą kończy Trakt Drogi Królewskiej. Na jego terenie znajduje się wiele kawiarni, pubów i restauracji.
  Reprezentacyjna ulica Długa jest lekko odchylona od linii prostej, ukazując w ten sposób w perspektywie najważniejsze budowle: Ratusz – siedzibę władz, budynek poczty ze zrekonstruowanym wnętrzem, renesansowy Dom Ferberów z 1560 r., renesansowy Lwi Zamek z 1569 r. Oraz Dom Schumanów z posągiem Zeusa na szczycie (obecnie siedziba IT).

  Poszerzenie ul. Długiej to Długi Targ, który zamykając się Zieloną Bramą kończy Drogę Królewską. Na jego terenie znajduje się wiele kawiarni, pubów i restauracji.

  Jest to ulubione miejsce spotkań zarówno turystów jak i autochtonów, stąd pełni rolę swoistego Starego Rynku w Gdańsku.

 • Ulica Mariacka – GDAŃSK STARÓWKA
 • Mariacka to niewątpliwie najbardziej zachwycająca z gdańskich uliczek, z kompletnie zrekonstruowanymi przedprożami, znakomicie oddająca niepowtarzalny klimat i charakter dawnej zabudowy Gdańska. Na uliczce często koncertują studenci i absolwenci Akademii.

  Na całej długości ulicy Mariackiej, i to po obu jej stronach, ciągną się przedproża. Stanowią sugestywne świadectwo dawnych mieszczan i patrycjuszy, ich smaku artystycznego, szacunku dla sztuki oraz niebywałego kunsztu rzeźbiarskiego (kamieniarka), metaloplastycznego (kraty) i snycerskiego. Same tylko motywy zwierzęce, głównie rzygacze odprowadzające wodę z rynien, tworzą tu jedyny w swoim rodzaju jakże gdański bestiariusz, którego uzupełnienie znajdziemy wysoko na szczytach kamieniczek. Minione wieki, poczynając od gotyku, wycisnęły, więc swe wyraźne piętno nie tylko na fasadach wąskich na ogół domów, lecz przede wszystkim na owych ‚gankach’, pod którymi dawne pomieszczenia piwniczne przekształcono z czasem w niewielkie sklepiki.

  Ulica, choć od dawna zamknięta dla ruchu kołowego, tętni życiem przez cały rok. Można tu zawsze spotkać turystów rodzimych i zagranicznych. Wędrują po starym granitowym bruku, podziwiając kunszt dawnych mistrzów i maestrię współczesnych artystów gdańskich, którzy z największą pieczołowitością przywracali pod okiem konserwatorów dawną świetność ulicy, jakże zniszczonej podczas ostatnich działań wojennych.

 • Pomnik – fontanna Studnia Neptuna – GDAŃSK STARÓWKA
 • Fontanna Neptuna – została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke.
  Podstawowym źródłem strumieni wodnych jest trójząb trzymany przez władcę mórz i oceanów w prawicy, znajdujące się u jego stóp konie morskie oraz krawędź postumentu.
  Krata ze złotymi herbami Gdańska i polskimi orłami pochodzi z 1634 r. Woda spada na czaszę fontanny, a stamtąd silnymi strumieniami wypluwanymi przez maszkarony opada w dół do dolnego basenu.

 • Długie Pobrzeże – GDAŃSK STARÓWKA
 • Długie Pobrzeże – ciągnący się wzdłuż Motławy deptak, na którym znajduje się ciąg gotyckich bram wodnych kolejno: Krowia z XIV w., Chlebnicka z XV w., Mariacka z XV w., Św. Ducha, odbudowana w latach 90-tych, oraz słynny Żuraw. Po zniszczeniu w 1945 roku przywrócono wiernie Długiemu Pobrzeżu kształt, jaki miało ono od wieków.

 • Koło widokowe – GDAŃSK STARÓWKA
 • Mierzący 55 m wysokości diabelski młyn to jedna z największych atrakcji Gdańska

 • Brama Wyżynna – GDAŃSK STARÓWKA
 • Brama Wyżynna powstała wraz z pierścieniem nowożytnych fortyfikacji bastionowych. Dawniej była głównym wjazdem do miasta. W górnej części bramy znajdują się trzy herby: w środku herb Polski, z prawej strony herb Gdańska, z lewej Prus Królewskich.
  Zbudowana w pasie umocnień wzniesionych w latach 1571-1576 od zachodniej, najbardziej zagrożonej atakiem, strony Głównego Miasta. Zachodni wał (usypany w 1573 r.) zaopatrzono w surowy w wyglądzie ceglany budynek bramny, pozbawiony początkowo jakichkolwiek ozdób. Należy podkreślić, że była to pierwsza brama gdańska zbudowana według nowoczesnej sztuki fortyfikacyjnej. Projekt oraz nadzór nad budową tego potężnego układu umocnień należy przypisać Hansowi Kramerowi z Drezna.

 • Żuraw – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – GDAŃSK STARÓWKA
 • Żuraw – to symbol Gdańska i morskiego charakteru miasta. Jego masywna sylwetka, lekko wychylona nad Motławę, wyraźnie dominuje nad zabudową Długiego Pobrzeża. Zapraszamy do zwiedzania największego średniowiecznego dźwigu portowego Europy.

  Żuraw, dawny dźwig portowy – to obok fontanny z Neptunem – najbardziej wyrazisty symbol Gdańska, zabytek jednoznacznie kojarzony z jego morską przeszłością i potęgą. Dlatego trudno o lepsze miejsce na ekspozycję poświęconą funkcjonowaniu dawnego portu gdańskiego.

 • Wieża Więzienna i Katownia – GDAŃSK STARÓWKA
 • Wieża Więzienna i Katownia to od niedawna siedziba Muzeum Bursztynu. Mamy w Gdańsku nowy punkt widokowy. Do oglądania panoramy miasta zaprasza teraz poddasze Wieży Więziennej w Katowni, obecnym Muzeum Bursztynu. Miasto możemy podziwiać z wysokości 40
  Znajdujący się za Bramą Wyżynną unikatowy w skali światowej zespół prostokątnego barbakanu, w postaci dwóch gotyckich budowli obronnych, Katowni i wieży Więziennej, połaczonych murem (szyją). Są one przedbramiem ul. Długiej, również dawnym wjazdem do miasta.
  W latach 1604-1858 znajdowało się tutaj jedno z najcięższych więzień europejskich. Kroniki nie notują żadnego przypadku udanej ucieczki skazańców.

  Katownia, dawniej siedziba kata, wygląda jak renesansowy pałacyk z bogato zdobionym dachem i wieżyczką.
  Nad wejściem do budynku znajduje się interesujący stary herb Gdańska z czasów Krzyżackich, przedstawiający dwa krzyże, jeszcze bez królewskiej, złotej korony.
  Ogromna, masywna wieża Więzienna nakryta jest hełmem, zrekonstruowanym wg dawnego projektu Antoniego van Opbergena, który pod koniec XVIw. przebudował Katownię.

 • Wyspa Spichrzów – GDAŃSK STARÓWKA
 • Wyspa Spichrzów powstała w 1576 po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Znajduje się w centrum Gdańska, na wschód od Głównego Miasta, a otaczają ją wody Motławy, Nowej Motławy i Opływu Motławy.

  Najważniejszym ocalałym zabytkiem są ocalałe Stągwie Mleczne (Brama Stągiewna) powstałe w latach 1517-1519. Do dnia dzisiejszego odbudowano tylko kilka budynków nad Motławą. Powstał też kwartał nowych budynków przy ul. Stągiewnej, stylem nawiązujących do przedwojennych kamienic.

  W południowej części wyspy, przez którą przebiega Podwale Przedmiejskie wraz z linią tramwajową, realizowane jest kilka inwestycji mieszkaniowych. W północnej części wyspy znajdują się natomiast niezagospodarowane ruiny przedwojennej zabudowy. Na najbliższe lata planowana jest zabudowa terenów północnej części Wyspy.

 • WESTERPLATTE
 • Westerplatte jest półwyspem w Gdańsku. W tym miejscu w latach 1926 – 1939 działała wojskowa składnica tranzytowa. Jej wrześniowa obrona w 1939 roku stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców. Nazwa „Westerplatte” wywodzi się z języka niemieckiego. Od słów : Wester – zachodni oraz platte czyli płyta (tu w znaczeniu wyspa), tak więc w dosłownym przekładzie oznacza zachodnią wyspę. Jest to jedyne miejsce na terenie Gdańska, które zachowało niepolsko brzmiącą nazwę. Pozostała ona niezmieniona, ze względu na swój symboliczny wydźwięk walki Polaków o wolność.

  Na miejscu zbombardowanej 2 września 1939 roku wartowni nr V znajduje się Cmentarz Obrońców. 50 lat po tym wydarzeniu w tym miejscu wystawiono 15 krzyży z nieśmiertelnikami, które symbolizują żołnierzy bohatersko walczący i poległych w obronie Półwyspu. Kolejnym wartym obejrzenia miejsce jest jedyny przetrwały do dziś zabytek byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte czyli Wartowania nr 1. Obecnie włączona do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Stworzona wewnątrz wystawa oddaje jej wygląd z czasu oblężenia. Zobaczymy tu makietę sytuacji bojowej z 1 września 1939 roku, zdjęcia, mapy, a także pamiątki po żołnierzach. Przed wejściem do wartowni znajdują się 2 wielkie pociski, ważące po 300kg każdy pochodzące z pancernika Schleswig- Holstein.

  Ciekawą lokalizacją na Westerplatte są także Ruiny Nowych Koszar. Budynek powstał 5 lat przed wybuchem wojny i był skonstruowany bardzo nowocześnie jak na tamte czasy. Kolejny punkt zwiedzania to pozostałość willi podoficerskiej, dawniej miejsce stanowiło wartownię nr III. Budynek bronił dostępu od strony kanału oraz przystani. W części dawnej piwnicy willi wygospodarowano miejsce dla karabinów maszynowych.

  Kulminacyjnym punktem zwiedzania symbolicznego półwyspu Westerplatte jest Pomnik Obrońców Wybrzeża. Znajduje się on na kopcu tuż obok wejścia do portu, ma 23 metry wysokości. Jego budowa trwała 2 lata. Powstał w 236 bloków granitowych, waży 1150 ton.

  Westerplatte to ważne miejsce dla historii Polski. To właśnie tutaj bohaterscy żołnierze pokazali miłość i oddanie ojczyźnie przez co stali się symbolem i inspiracją dla całego kraju. Wola walki widoczna na Westerplatte trwała w ludności polskiej przez cały okres II wojny światowej.

 • Twierdza Wisłoujście – Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
 • Twierdza Wisłoujście jest unikatowym przykładem stosunkowo dobrze zachowanego portowego zespołu obronnego z pierwszej połowy XVII wieku. Otwarta tylko w sezonie od czerwca do końca września.

  Twierdza owa była świadkiem wielu ważnych dla historii Polski i Gdańska wydarzeń. Szturmował ją król Stefan Batory, stąd wyruszyły okręty króla Zygmunta II Wazy w zwycięski, jak się okazało, bój pod Oliwą Twierdza broniła legalnie wybranego króla Stanisława Leszczyńskiego, sprawiła też wiele kłopotu Polakom, którzy wraz z Napoleonem odbijali Gdańsk z rąk Prusaków.

  Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska Twierdza Wisłoujście gromadzi zbiory na temat historii tej unikatowej w sali światowej fortyfikacji, jej licznych funkcji w powiązaniu z szeroko pojętym systemem obronnym miasta i funkcją portową.

 • Park Oliwski
 • Park Oliwski to ostatni z licznych niegdyś ogrodów miejskich, który przetrwał do naszych czasów i służy jako oaza piękna i ciszy pośrodku miasta.
  Park Oliwski to wymarzone miejsce na odzyskanie wewnętrznej równowagi, spokoju, wyciszenie się.

  Wartość parku polega na tym, że spotykamy w nim cenne okazy flory pochodzące niemal ze wszystkich kontynentów. Nazwy drzew pochodzących z różnych obszarów kuli ziemskiej można przeczytać na tabliczkach. Rosną tu m.in. wspaniałe modrzewie europejskie i modrzew japoński, kasztanowce białe i kasztan jadalny, dęby czerwone i dąb szypułkowy, tulipanowce amerykańskie, brzozy brodawkowate, magnolie drzewiaste oraz daglezje zielone i wiele innych egzotycznych drzew.

 • Stocznia Gdańska
 • Stocznia Gdańska – jedna z największych polskich stoczni. Znajduje się w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Powstała po 1945 na terenach gdzie przedtem istniała niemiecka
  Także kolebka NSZZ Solidarność, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 r.

 • ZOO OLIWA – Gdański Ogród Zoologiczny
 • Gdańskie ZOO to największy ogród zoologiczny w Polsce. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc rekreacji i edukacji na Wybrzeżu, odwiedzane jest rokrocznie przez liczne rzesze zarówno mieszkańców Trójmiasta, jak i turystów.
  Gdański Ogród Zoologiczny jest obecnie największym ogrodem zoologicznym w Polsce. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc rekreacji i edukacji na Wybrzeżu, odwiedzane jest rokrocznie przez liczne rzesze zarówno mieszkańców trójmiasta jak i turystów.

  Przeznaczono na cel teren parkowo-leśny o powierzchni ok. 100 ha (aktualnie powierzchnia Ogrodu wynosi 136ha), położony w Dolinie Leśnego Młyna niedaleko od centrum Oliwy.

  Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, chomiki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty i papużki faliste. Kolekcja stopniowo powiększała się o inne zwierzęta egzotyczne, których głównymi dostarczycielami byli marynarze. Z czasem pojawił się pierwszy słoń i lew, a potem kolejne słonie.

  Swoją rozbudowę zawdzięcza oliwskie ZOO przede wszystkim pracownikom ogrodu i mieszkańcom Trójmiasta, którzy w czynie społecznym wykonywali przeważającą część prac z nią związanych. W ten sposób powstała trasa zwiedzania oraz drogi gospodarcze i dojazdowe. Poszerzono i wybagrowano naturalne rozlewiska wodne, przystosowując je dla potrzeb zwierząt; osuszono tereny podmokłe, zamieniając je w wybiegi z małymi stawami. Przebudowano i powiększono pomieszczenia dla małp, ptaków i drapieżników. Wytyczono kilkanaście wybiegów dla zwierząt kopytnych, budując ponadto z dużych głazów narzutowych ‚górzyste’ wybiegi dla lam i owiec grzywiastych.

  Foki i pingwiny otrzymały baseny z przepływową wodą źródlaną.

Kraków

 • Zamek Królewski na Wawelu
 • Zamek Królewski na Wawelu jest renesansową rezydencją królewską, znajdującą się Wzgórzu Wawelskim, nieopodal zakola rzeki Wisły.
  Jest dwupiętrową budowlą o charakterze renesansowym, barokowym oraz z elementami klasycyzmu. Znajduje się tu dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramą wjazdową, pięć wież mieszkalnych.
  Na przestrzeni wieków, zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk powodowały, że obiekt był wielokrotnie odbudowywany w nowych stylach architektonicznych.

 • Rynek Główny
 • Przez całe wieki Rynek Główny stanowił główny plac handlowy i centrum administracyjne Krakowa. Dziś wokół tego największego średniowiecznego placu Europy kwitnie życie towarzyskie, a sama płyta Rynku jest doskonałym miejscem do organizacji targów świątecznych i okolicznościowych, a także przeróżnych festiwali i koncertów.
  Rynek Główny w Krakowie był w ciągu wieków świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tu w 1525 r. książę Prus Albrecht Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi I Staremu, a Tadeusz Kościuszko rozpoczął w 1794 r. insurekcję. Dziś Rynek jest miejscem organizacji najważniejszych koncertów i wydarzeń kulturalnych w mieście. Tutaj co roku odbywa się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, zabawa sylwestrowa, krakowskie juwenalia czy też intronizacja króla kurkowego. Na płycie Rynku organizowane są także słynne targi bożonarodzeniowe i wielkanocne.

 • Barbakan
 • Barbakan, zwany Rondlem, należy do najcenniejszych zabytków Krakowa, jest też jednym z nielicznych zachowanych w Europie dzieł architektury obronnej tego typu. Wzniesiony w XV w. w stylu gotyckim, połączony był tak zwaną szyją z bramą Floriańską i otoczony głęboką fosą, z systemem mostów i śluz. Zbudowany został na rzucie koła, z 3 kondygnacjami strzelnic, zwieńczony galerią, nad którą umieszczono 7 wieżyczek. Ma dwie bramy: od Kleparza i od strony murów miejskich. Ta ostatnia powstała w połowie XIX w. w miejscu gotyckiej wieży. W bramie zachodniej (od Kleparza) znajdował się most zwodzony, wsparty na czterech filarach.

 • PLANTY
 • Wyjątkowy ogród miejski, który otacza najstarszą część Krakowa. Planty są równocześnie jednym z większych krakowskich parków (ok. 20 ha powierzchni, obwód ponad 4 km). Podzielono je na 8 ogrodów, których nazwy odnoszą się do położonych w sąsiedztwie obiektów i miejsc: Dworzec, Barbakan, Florianka, Pałac Sztuki, Uniwersytet, Wawel, Gródek, Stradom. Alejki Plant to wprost wymarzone miejsce odpoczynku dla strudzonego zwiedzaniem turysty.

  Dawniej na miejscu Plant ciągnęły się mury miejskie wraz z fosą, lecz – nie remontowane – popadały w ruinę. Na początku XIX wieku resztki obwarowań stały się niebezpieczną okolicą, pełną żebraków, przestępców oraz wylęgarnią szczurów i wszelkich chorób. W 1820 r. Senat Wolnego Miasta Krakowa postanowił zrealizować nowoczesną na owe czasy koncepcje miasta otwartego, zburzyć pozostałości średniowiecznych murów, zasypać fosę i osuszyć bagna. Do pracy przystąpiono dwa lata później. Planty obsadzano drzewami, wśród których dominują kasztanowce. Trawniki otoczono niskimi ogrodzeniami, pomalowanymi na biało i niebiesko (oficjalne barwy Krakowa). Zamontowano kamienne ławy. W lecie na ukwieconych klombach ustawiano pochodzące z ciepłych krajów rośliny.

 • Sukiennice
 • Sukiennice były jedną z najważniejszych instytucji miasta – tu bowiem koncentrował się handel. Pierwsze Sukiennice, które powstały w XIII wieku, gdy Krakowowi nadano prawa miejskie, były dwoma rzędami kamiennych kramów, tworzącymi uliczkę na środku Rynku. Oba jej końce zamykano na noc kratą, by trzymać złodziei z daleka. Murowane, zadaszone Sukiennice powstały w XIV wieku – ich ślady w postaci ostrołukowych arkad po bokach są widoczne do dziś. Handel w Sukiennicach był istotnym źródłem dochodów miasta – zgodnie z królewskim przywilejem przyjezdni kupcy sukienni mogli sprzedawać swój towar tylko w tym miejscu.
  Z biegiem lat nieodnawiane i nieremontowane Sukiennice traciły blask. W końcu XIX wieku podupadły budynek, „obklejony” z zewnątrz drewnianymi budami, w niczym nie przypominał renesansowej perły Krakowa. Konieczny stał się gruntowny remont. Budynek, który widzimy dziś, jest jego efektem: budy wyburzono, dodano podcienia, w dawnym smatruzie urządzono galerię malarstwa polskiego. Nie zniknął stąd jednak handel – parterową salę wciąż wypełniają kramy, które dziś w miejsce sukna wystawiają na sprzedaż pamiątki.

 • Kazimierz
 • Jest to idealna dzielnica zarówno do dziennych spacerów, jak i nocnych szaleństw. Znany jest przede wszystkim z tego, że przed wojną był dzielnicą żydowską. Wyznawcy judaizmu osiedlili się tam jeszcze w XV wieku i przetrwali pięć stuleci, zostawiając spuściznę na skalę europejską, która przede wszystkim odcisnęła się w architekturze dzielnicy. Kazimierz to również historia chrześcijaństwa. To tu na Skałce, gdy jeszcze miasto nie było lokowane, miał zginąć święty Stanisław, tutaj również jego założyciel Kazimierz Wielki zbudował dwa wielkie gotyckie kościoły: Bożego Ciała i św. Katarzyny. Te dwie przyczyny spowodowały, że przez Kazimierz przebiegają dwie krakowskie trasy turystyczne: zabytków żydowskich i św. Stanisława. W dzielnicy znajduje się również wiele interesujących restauracji, klubów oraz lokali, gdzie koncentruje się życie artystyczne Krakowa.

 • Kopiec Kościuszki
 • położony na zachód od centrum miasta, został usypany w latach 1820-1823. W latach 1850–1854 władze austriackie otoczyły podstawę kopca pierścieniem fortyfikacji. Obecnie w odrestaurowanej części poaustriackiego fortu znajduje się hotel oraz siedziba radia RMF FM. Przy kopcu działa wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce i historii kopca oraz wystawa figur woskowych poświęcona polskim bohaterom narodowym i wybitnym Polakom. Ze szczytu kopca można podziwiać rozległą panoramę Krakowa i okolic. Dojechać można autobusem liniowym nr 100. Bilet wstępu kosztuje 7 zł (ulgowy 5 zł).

 • Fabryka Schindlera
 • Fabryka Emalia Oskara Schindlera – fabryka założona w 1937 jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Wydzierżawiona, a potem przejęta przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera w 1939, jako Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych – Deutsche Emailwarenfabrik (DEF), prowadzona przez Schindlera do roku 1945. Fabryka mieści się przy ulicy Lipowej 4, na krakowskim Zabłociu. Schindler zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady.
  Po II wojnie światowej fabrykę przejął skarb państwa, a 2005 miasto Kraków. Od 2007 fabryka została podzielona między dwie instytucje: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (które utworzyło tu wystawę stałą Kraków – czas okupacji 1939-1945)[1] i Muzeum Sztuki Współczesnej.